Edirne Haberleri, Edirne Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

TBMM'de 14'üncü madde kabul edildi

SON DURUM: 15. madde hakkındaki önergeler görüşülüyor.

Anayasa değişikliği teklifinin 14’üncü maddesi 342 oyla kabul edildi.

13. MADDE 343 OYLA KABUL EDİLDİ

TBMM Genel Kurulunda, ikinci tur görüşmeleri yapılan anayasa değişikliği teklifinin 13’üncü maddesi 343 oyla kabul edildi.

12. MADDE 342 OYLA KABUL EDİLDİ

TBMM’deki anayasa değişikliği 2. tur görüşmelerinde, teklifin 12’nci maddesi 342 oyla kabul edildi. Maddeye 138 milletvekili ret oyu verdi. 2 oy boş ve 2 oy geçersiz çıktı. Çekimser oy kullanılmadı.

İKİNCİ TUR HAKKINDA ÖZET BİLGİ

İkinci tur, anayasa değişikliği teklifinin kabul edilmesi için nihai belirleyici oylama olduğu için büyük önem taşıyor. Maddeler ayrı ayrı oylandıktan sonra teklifin tümünün oylaması yapılacak. Kabul oyu, referandum sınırı olan 330’un altında kalan madde düşmüş olacak. Teklifin tümünün oylamasında, kabul oyu 330’un altında kalırsa maddeler 330 ve üzerinde oy almış olsa da teklifin tamamı düşmüş sayılacak. 

İkinci turda, teklifin tümü ve maddeleri üzerinde görüşme açılmayacak; konuşmalar yapılmayacak, sadece maddeler üzerinde verilen değişiklik önergeleri görüşülecek. Birinci turda üzerinde değişiklik önergesi bulunmayan bir madde hakkında ikinci turda önerge verilemeyecek.

İkinci turda, 18’i maddeler üzerinde, biri de tümü üzerinde olmak üzere toplam 19 oylama yapılacak. 

Bir önceki yazımız olan Anayasa teklifinde üç madde daha kabul edildi başlıklı makalemizde anayasa, daha ve edildi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme yöntemleri