Edirne Haberleri, Edirne Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Edirne’de ‘Fatih Sultan Mehmet Han ve Edirne’de Fatih devri eserleri’ ile ‘Türk İslam sanatları’ karma sergisi açıldı.

Edirneli Fatih Sultan Mehmet ‘in doğumunun 585’inci yılı etkinlikleri çerçevesinde Fatih Sultan Mehmet’in, Edirne’deki devri eserleri ve Türk İslam sanatının anlatıldığı sergi Edirne Deveci Han Kültür Merkezi’nde açıldı. Sergi açılışına Edirne Valisi Günay Özdemir, Vali Yardımcısı Mustafa Karslıoğlu, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Trakya Üniversitesi Rektörü Erhan Tabakoğlu ve Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu katıldı.

“Medeniyetin önemli ayağı sanattır”

Edirne Valisi Günay Özdemir, serginin açılışında yaptığı konuşmasında, “Geçmiş senelerde de yaptığımız fakat bu sene daha geniş yapmaya çalıştığımız Fatih Sultan Mehmet’i anlama ve tanıma ile ilgili çalışmalarımızı bugün bitireceğiz. Bunun temelinde öncelikle üniversitemizde ilmi bir çalışma yapıldı. Çünkü Fatih Sultan Mehmet’i anlamak öncelikle ilmi bir çalışma ile mümkün oldu. Gelecek yıllarda bu çalışmaların daha iyi yapılması için bir başlangıç oldu. Bu başlangıcı üniversitemizin farklı çalışmaları ile Fatih Sultan Mehmet araştırma merkezi ve enstitüsü şeklinde bir birim kurulmasıyla bu işin devam edeceğini rektörümüzden öğrendikten sonra burada çok memnun oldum. İkinci ayağı aslında medeniyetin önemli ayaklarından biriside sanattır, kültürdür. Eğer siz bir medeniyet kuruyorsanız sanatınız, kültürünüz, biliminiz yoksa o medeniyet, medeniyet değildir. Osmanlı medeniyeti oluşurken de aslında sanatı, kültürü, bilimi ve sağlığıyla her alanda ciddi bir birikim ile çalışmanın ürünü” dedi.

Fotoğraf sergisi, 7 Nisan 2017 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Bir önceki yazımız olan Edirne İl Genel Meclisi yeni İl Encümenlerini seçti başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir