Edirne Haberleri, Edirne Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

'Yeni ABD yönetimi PKK konusunda daha net'

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis ile çok önemli ve verimli bir görüşme gerçekleştirdiğini belirten Işık, Bölgedeki gelişmeleri ele aldık ama ağırlıklı olarak Suriye konusunu değerlendirdik. Suriye’de kimyasal silah kullanılmasına ABD’nin verdiği cevabı önemsediğimizi, bunun caydırıcılık anlamında çok önemli olduğunu ve bundan sonra da Esed’in sadece kimyasal silah değil kimyasal olmayan silah kullandığında da özellikle böyle bir cevabı alabilmesinin kararlılığının gösterilmesine vurgu yaptık. dedi.

ABD’li mevkidaşı ile terör örgütü DEAŞ’ın bölgeden tamamen temizlenmesi konusunda şu ana kadar yapılan çalışmaları değerlendirdiklerini aktaran Işık, Fırat Kalkanı Harekatı’nda gelinen son durumu ve Münbiç’teki gelişmeleri de görüştüklerini söyledi.

Işık, şöyle devam etti:

Rakka operasyonu ile ilgili hazırlıkları birlikte değerlendirdik. Daha sonra İdlib’deki muhtemel gelişmeleri birlikte değerlendirme imkanımız oldu. Konular yoğun konular ve değerlendirmeler de çok kapsamlı olunca süre 45 dakika olarak belirlenmesine rağmen 1,5 saat sürdü. Birlikte çalışmalarımızı sürdürme kararı aldık. Bölgeyle ilgili daha yakın istişare ve temas içinde olma kararı aldık.

YENİ YÖNETİM, PKK KONUSUNDA DAHA NET

ABD yönetiminde terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD/YPG ile ilgili tutum değişikliği söz konusu olup olmadığına ilişkin bir soru üzerine Işık, Özellikle PKK’ya yönelik ABD’nin yeni yönetiminin daha net bir tutum aldığını söyleyebiliriz. ifadesini kullandı.

Işık, diğer taraftan ABD’nin PYD/YPG ile ortak hareket etmesi noktasında özellikle Türkiye’nin bu konudaki hassasiyetleri ve olmazsa olmazlarını Mattis’e ilettiği bilgisini paylaştı.

Rakka ile ilgili PYD/YPG unsurları yerine Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve ABD’nin eğittiği diğer ılımlı muhalefet unsurlarının kullanılmasının hem bu operasyonun başarısı hem de daha sonra bölgenin istikrarı bakımından son derece önemli olduğunu söylediğine değinen Işık, ABD tarafının da kendi değerlendirmelerini ifade ettiğini, bu konuda çalışmayı sürdürme kararı aldıklarını belirtti.

Bir önceki yazımız olan Erdoğan yaşadığı kazayı ilk kez anlattı başlıklı makalemizde haber, haberler ve Kaza hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme yöntemleri