Edirne Haberleri, Edirne Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Selimiye’ye “titreşim” önlemi

Turizm otogarı yapmayı hedefleyen Edirne Belediyesi, Selimiye Camii’ne yakın çevrede tur otobüslerinin indi bindi yapmasına izin vermeyecek.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan belediye meclis salonunda basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda Edirne Valisi Günay Özdemir, AK Parti Edirne Milletvekili Rafet Sezen ve kendisinde oluşan Edirne heyetinin, Ankara’da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nu ziyaret ettiklerini belirten Başkan Gürkan, Son iki yıldır çok yoğun olarak üzerinde çalıştığımız mayıs ayında da Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından onaylanan Selimiye Camii Çevresi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Projesi’ni takdim ettim Müezzinoğlu’na. Söz konusu hem Edirne hem Selimiye olunca elbette destek vereceğini söylemişti. Dün ziyaretimizi büyük bir sıcaklıkla karşıladılar. Teşekkürlerimi sunuyorum dedi.

Selimiye’nin proje sonunda daha görkemli bir şekilde ortaya çıkacağını vurgulayan Başkan Gürkan, Selimiye’nin etrafındaki hoş olmayan görüntüler ortadan kalkarak insanlığın en büyük eserlerinden birini hem hemşehrilerimize hem de Edirne’ye çeşitli vesilelerle gelen ziyaretçilerin daha takdir edeceği daha beğeneceği izlemekten keyif alacağı bir yer haline getireceğiz şeklinde konuştu.

Proje sayesinde Selimiye çevresinin 360 derece düzenleneceğini belirten Başkan Gürkan, Turizm otogarı hedefimiz vardı onunla ilgili epey yol kat ettik. Bayrama kadar neticelenecek zannediyorum. Hedefimiz şu. Tur otobüsleri tarihi eserlerin dibine kadar girip saatlerce orada kalmaz. Çünkü yarattığı titreşim vardır. Egzoz gazı kirliliği vardır. Tarihi eserlere zarar veren unsurlar. Bizim de hedefimiz bütün bu çalışmalarla beraber Selimiye’ye en yakın noktalarda tur otobüsleri indi bindi için yerleri sağlayarak, hazırlayarak indiyi yaptıktan sonra otobüsün gelip turizm otogarında beklemesi kendi programlarına göre gelip tekrar bindi noktasından yolcuları alıp diğer noktalara götürmesi çalışması var dedi.

Başkan Gürkan, Selimiye Camii Çevresi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Projesi’nin bir yıl içinde bitmesinin planlandığını söyledi.

Bir önceki yazımız olan Kırkpınar fotoğraf yarışmasında İHA’ya 3 ödül birden başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme yöntemleri