Edirne Haberleri, Edirne Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Eğitimciler değişen sınav sistemlerine dikkat çekti

Edirne Eğitim Bir-Sen Başkanı Erdinç Dalgıç ve yönetim kurulu üyeleri, değişen sınav sistemleri hakkında açıklamalarda bulundu. Dalgıç, YKS’nin tatminden TEOG’un ise tahminden uzak göründüğünü belirterek, “Sistemli, planlı ve istişareye dayanmayan hiçbir proje, başarılı olmamıştır, olmaz da. Ülke olarak, yıllardır sancısını, sıkıntısını, stresini yaşadığımız nokta burasıdır. Yerel değerlere dayanan evrensel bir eğitim sistemini kuramayışımızın temel sebebi bundan kaynaklanmaktadır. Öğrencileri sürekli başka yönlere kanalize eden, velileri tedirgin eden ve sık sık değiştirilmek zorunda kalınan sınav sistemleri de böyle bir anlayışın ürünüdür. Geçmişte LGS, OKS, SBS, ÖSS, ÖYS, LYS gibi, nice harfleri değişen ama kaderleri değişmeyen sistemler aynı mantığın kısır tezahürüdür” dedi.

Tüm sosyal alan derslerinden de soru sorulmalı, eksiklikler giderilmelidir

Milyonlarca adayı, aileyi ve toplumun geleceğini ilgilendiren üniversiteye giriş sisteminde yapılacak değişikliklerin, eğitimin ilgili paydaşlarıyla görüş alışverişi yapılmadan değiştirilmemesi gerektiğine değinen Dalgıç, “Konunun hassas ve sıkıntılı noktaları tecrübeler ışığında değerlendirilmeden, dahası demokratik teamüller yerine getirilmeden Yükseköğretim Kurulu tarafından açıklanması, halen bir eksiklik olarak görülmektedir. Eğitim alanıyla ilgili çalışma yapılırken, bütün bu unsurlar göz önünde bulundurulmalı, örnek modellerden yararlanılmalı, çağın gerekleri dikkate alınmalı, mutlaka istişare edilerek farklı görüş ve önerilerden istifade edilmelidir. Aksi halde bu kısır döngü sürüp gidecektir” ifadelerini kulandı.

Bir önceki yazımız olan Okuldan kaçacak öğrenciye özel güvenlik engeli başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme yöntemleri